MC326-03.5A3L-WK40TF
MC326-03.5A3L-WK40TF
APMX Depth of cut maximum
10 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.1 mm
DC Cutting diameter
3.5 mm
DIN
ZYL00600105
DN Neck diameter
3.55 mm
GAMP Rake angle axial
4 Degree
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
57 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 DCONMS Diameter
6 mm
LOC-03-DIN
ZYL00600105
LPR Protruding length
21 mm
LS Shank length
36 mm
Name Identifying order number
MC326-03.5A3L-WK40TF
OAL Overall length
57 mm