MC324-14.0W3B-WJ30TF
MC324-14.0W3B-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
22 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.15 mm
DC Cutting diameter
14 mm
DIN
ZYL01401005
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
60.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 DCONMS Diameter
14 mm
LOC-03-DIN
ZYL01401005
LPR Protruding length
38 mm
LS Shank length
45 mm
Name Identifying order number
MC324-14.0W3B-WJ30TF
OAL Overall length
83 mm