MC232-12.0W3B-WJ30ED
MC232-12.0W3B-WJ30ED
APMX Depth of cut maximum
22 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.1 mm
DC Cutting diameter
12 mm
DIN
ZYL01201005
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
60.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03-DIN
ZYL01201005
LPR Protruding length
38 mm
LS Shank length
45 mm
Name Identifying order number
MC232-12.0W3B-WJ30ED
OAL Overall length
83 mm