MC213-16.5A2X-WJ30TF
MC213-16.5A2X-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
16 mm
DC Cutting diameter
16.5 mm
DIN
ZYL01600105
GAMF Rake angle radial
1.5 Degree
GAMP Rake angle axial
5.5 Degree
LF Functional length
150 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
16 mm
LOC-03-DIN
ZYL01600105
LPR Protruding length
102 mm
LS Shank length
48 mm
Name Identifying order number
MC213-16.5A2X-WJ30TF
OAL Overall length
150 mm