MC213-12.0A2L100C-WJ30TF
MC213-12.0A2L100C-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
12 mm
DC Cutting diameter
12 mm
DIN
ZYL01200105
DN Neck diameter
11.4 mm
GAMF Rake angle radial
8.5 Degree
GAMP Rake angle axial
8.5 Degree
LF Functional length
100 mm
LN Neck length
35.48 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03-DIN
ZYL01200105
LPR Protruding length
55 mm
LS Shank length
45 mm
Name Identifying order number
MC213-12.0A2L100C-WJ30TF
OAL Overall length
100 mm
RE Corner radius
1 mm