MC213-08.3A2X-WJ30TF
MC213-08.3A2X-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
8 mm
DC Cutting diameter
8.3 mm
DIN
ZYL00800105
GAMF Rake angle radial
1.5 Degree
GAMP Rake angle axial
5.5 Degree
LF Functional length
100 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
8 mm
LOC-03-DIN
ZYL00800105
LPR Protruding length
64 mm
LS Shank length
36 mm
Name Identifying order number
MC213-08.3A2X-WJ30TF
OAL Overall length
100 mm