MC111-18.0A4A-WJ30TF
MC111-18.0A4A-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
24 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.15 mm
DC Cutting diameter
18 mm
DIN
ZYL01800105
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
84 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
18 mm
LOC-03-DIN
ZYL01800105
LPR Protruding length
36 mm
LS Shank length
48 mm
Materials
P,M,K,N,S
Name Identifying order number
MC111-18.0A4A-WJ30TF
OAL Overall length
84 mm