MC111-10.0A4A-WJ30TF
MC111-10.0A4A-WJ30TF
APMX Depth of cut maximum
14 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CHW Corner chamfer width
0.1 mm
DC Cutting diameter
10 mm
DIN
ZYL01000105
303-02 - Centre cutting end mill
KCH Corner chamfer angle
45 Degree
LF Functional length
66 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
10 mm
LOC-03-DIN
ZYL01000105
LPR Protruding length
26 mm
LS Shank length
40 mm
Materials
P,M,K,N,S
Name Identifying order number
MC111-10.0A4A-WJ30TF
OAL Overall length
66 mm