F4053.UBN31.127.Z06.04R
F4053.UBN31.127.Z06.04R
CDX Cutting depth maximum
29 mm
CWN Cutting width minimum
3.962 mm
CWX Cutting width maximum
3.962 mm
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DAH Diameter access hole
26 mm
DC Cutting diameter
127 mm
12/1/2023
DHUB Hub diameter
57.15 mm
DIN
FDA12501220
Slotting cutters for ‌slot milling F4053
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISISO B Indicator for ISO cutting plate Pos.B
ISO
LOC-03 CCUMS Unit base
2 Inch
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
31.75 mm