F4053.UB38.127.Z06.04
F4053.UB38.127.Z06.04
CDX Cutting depth maximum
29 mm
CWN Cutting width minimum
3.962 mm
CWX Cutting width maximum
3.962 mm
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DAH Diameter access hole
33 mm
DC Cutting diameter
127 mm
12/1/2023
DHUB Hub diameter
63.5 mm
DIN
FDA15001220
Slotting cutters for ‌slot milling F4053
HAND Cutting direction
N - Neutral
ID Technical product number
Interface codes
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISISO B Indicator for ISO cutting plate Pos.B
ISO
LOC-03 CCUMS Unit base
2 Inch
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
38.1 mm