F4053.B32.100.Z05.04
F4053.B32.100.Z05.04
Walter
Характеристики
BLDA Tool style code Position A
4
BMC Body material code
S - Solid steel
CCONMS Connection count machine side
2
CDX Cutting depth maximum
24 mm
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
W - Walter
CWN Cutting width minimum
4 mm
CWX Cutting width maximum
4 mm
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter
100 mm
12/1/2023
DHUB Hub diameter
50 mm
DIN
FDA03200100
F24 Cutting item count per mounting layer
FamilyProducts
Slotting cutters for ‌slot milling F4053
HAND Cutting direction
N - Neutral
ISYC Subclass
308-05 - Full-side slot milling cutter
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
0 Hole in machine direction or shaft in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
FDA Milling arbor mounting
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
32 mm