F4050.B27.080.Z06.R734
F4050.B27.080.Z06.R734
Walter
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CCONMS Connection count machine side
2
CDX Cutting depth maximum
1.1 mm
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
DAH Diameter access hole
20 mm
DC Cutting diameter
80 mm
12/1/2023
DHUB Hub diameter
60 mm
DIN
FDA02701210
F23 Number of mounting layers
1
F24 Cutting item count per mounting layer
FamilyProducts
PCD face milling cutters F4050
GAMF Rake angle radial
12 Degree
GAMP Rake angle axial
6 Degree
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISO
ISYC Subclass
308-01 - Face milling cutter
KAPR Tool cutting edge angle
75 Degree
LOC-03 CCFMS Form
12
LOC-03 CCSMS Style
0 Hole in machine direction or shaft in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
FDA Milling arbor mounting
LOC-03 CCUMS Unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
27 mm