F4048.UB38.102.Z11.10
F4048.UB38.102.Z11.10
Walter
Характеристики
BMC Body material code
S - Solid steel
CCONMS Connection count machine side
2
CDX Cutting depth maximum
10 mm
CICT Cutting item count
11
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
DAH Diameter access hole
33 mm
DC Cutting diameter
101.6 mm
DCP Data chip provision
0 - Without data chip
DCX Cutting diameter maximum
102.3 mm
Delivery state valid from
12/1/2023
DHUB Hub diameter
81.6 mm
DIN
FDA15001230
F23 Number of mounting layers
1
F24 Cutting item count per mounting layer
FamilyProducts
Face milling cutters F4048
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISO
ISYC Subclass
308-01 - Face milling cutter
KAPR Tool cutting edge angle
88 Degree
LOC-03 CCFMS Form
12
LOC-03 CCSMS Style
0 Hole in machine direction or shaft in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
FDA Milling arbor mounting
LOC-03 CCUMS Unit base
3 Inch with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
38.1 mm