F4045.UB38.152.Z20.06
F4045.UB38.152.Z20.06
CCONMS Connection count machine side
2
CDX Cutting depth maximum
6 mm
CICT Cutting item count
22
DAH Diameter access hole
33 mm
DC Cutting diameter
152.4 mm
DCX Cutting diameter maximum
165.2 mm
Delivery state valid from
12/1/2023
DHUB Hub diameter
115 mm
DIN
FDA15001220
F23 Number of mounting layers
1
F24 Cutting item count per mounting layer
FamilyProducts
Heptagon face milling cutters F4045
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISO
ISYC Subclass
308-01 - Face milling cutter
KAPR Tool cutting edge angle
45 Degree
LOC-03 CCFMS Form
12
LOC-03 CCSMS Style
0 Hole in machine direction or shaft in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
FDA Milling arbor mounting
LOC-03 CCUMS Unit base
2 Inch
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
38.1 mm