F4045.B40.160.Z20.06
F4045.B40.160.Z20.06
CDX Cutting depth maximum
6 mm
CICT Cutting item count
20
DC Cutting diameter
160 mm
DCX Cutting diameter maximum
172.8 mm
DHUB Hub diameter
130 mm
DIN
SPK04000103
Heptagon face milling cutters F4045
GAMF Rake angle radial
0 Degree
GAMP Rake angle axial
0 Degree
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
3 Hole pattern (through bore) machine side or hole pattern (threaded hole) machine side or
LOC-03 CCTMS Type
SPK Spindle nose mounting
LOC-03 DCONMS Diameter
40 mm