F4042.Z16.018.Z02.08
F4042.Z16.018.Z02.08
APMX Depth of cut maximum
8 mm
BLDA Tool style code Position A
5
DC Cutting diameter
18 mm
DIN
ZYL01600115
Shoulder milling cutters F4042
GAMF Rake angle radial
0 Degree
GAMP Rake angle axial
0 Degree
90 Degree
LF Functional length
180 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 DCONMS Diameter
16 mm