F4042.W40.040.Z03.11
F4042.W40.040.Z03.11
APMX Depth of cut maximum
11.7 mm
CICT Cutting item count
3
DC Cutting diameter
40 mm
DIN
ZYL04001015
Shoulder milling cutters F4042
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISO
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 DCONMS Diameter
40 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL04001015
LPR Protruding length
49 mm
LS Shank length
70 mm
LU Usable length
49 mm
Name Identifying order number
F4042.W40.040.Z03.11
OAL Overall length
120 mm
RMPX Ramping angle maximum
3.01 Degree
RPMX Rotational speed maximum
22400 1/min
STDLET Standard letter to the standard number
WE
STDNO Standard
ISO3338-2
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h6
Working process
WT Weight of item
1.053 kg
ZEFF Face effective cutting edge count
3
ZEFP Peripheral effective cutting edge count
Диаметр корпуса (BD) / Body diameter (BD)
38.3 mm
Максимальная глубина врезания (AZ) / Plunge depth maximum (AZ)
1 mm