F4042.W32.040.Z06.08
F4042.W32.040.Z06.08
Walter
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
8 mm
BMC Body material code
S - Solid steel
CCONMS Connection count machine side
2
CICT Cutting item count
6
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
DC Cutting diameter
40 mm
DIN
ZYL03201015
F23 Number of mounting layers
1
F24 Cutting item count per mounting layer
FamilyProducts
Shoulder milling cutters F4042
J6 / J61
ISISO A Indicator for ISO cutting plate Pos.A
ISO
ISYC Subclass
307-01 - Non-centre cutting single row end mill
KAPR Tool cutting edge angle
90 Degree
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
32 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL03201015
LPR Protruding length
49 mm
LS Shank length
60 mm
LU Usable length
49 mm
Name Identifying order number
F4042.W32.040.Z06.08
OAL Overall length
110 mm
RMPX Ramping angle maximum
2.09 Degree
RPMX Rotational speed maximum
30100 1/min
STDLET Standard letter to the standard number
WE
STDNO Standard
ISO3338-2
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h6
Working process
WT Weight of item
0.71 kg
ZEFF Face effective cutting edge count
6
ZEFP Peripheral effective cutting edge count
Диаметр корпуса (BD) / Body diameter (BD)
38.5 mm
Максимальная глубина врезания (AZ) / Plunge depth maximum (AZ)
0.6 mm