F4042.W32.032.Z03.15
F4042.W32.032.Z03.15
APMX Depth of cut maximum
15 mm
BLDA Tool style code Position A
5
CICT Cutting item count
3
DC Cutting diameter
32 mm
DIN
ZYL03201015
FamilyProducts
Shoulder milling cutters F4042
GAMF Rake angle radial
0 Degree
GAMP Rake angle axial
0 Degree
LOC-03 CCFMS Form
10
LOC-03 CCUMS Unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
32 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL03201015
LPR Protruding length
49 mm
LS Shank length
60 mm
LU Usable length
49 mm
Name Identifying order number
F4042.W32.032.Z03.15
OAL Overall length
110 mm
RMPX Ramping angle maximum
4.64 Degree
RPMX Rotational speed maximum
17600 1/min
STDLET Standard letter to the standard number
WE
STDNO Standard
ISO3338-2
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h6
Working process
WT Weight of item
0.57 kg
ZEFF Face effective cutting edge count
3
ZEFP Peripheral effective cutting edge count
Диаметр корпуса (BD) / Body diameter (BD)
30.4 mm
Максимальная глубина врезания (AZ) / Plunge depth maximum (AZ)
1.8 mm