DSAS1170X03S120
DSAS1170X03S120
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
CXSC Coolant exit style code
1 - With Coolant exit, axial concentric
DC Cutting diameter minimum
11.7 mm
Delivery state valid from
1/1/2023
DIN
ZYL01200115
FamilyProducts
drilling
LCF Length chip flute
62.2 mm
LF Functional length
116 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03-DIN
ZYL01200115
LPR Protruding length
64.2 mm
LS Shank length
56 mm
LU Usable length
37.3 mm
Name Identifying order number
DSAS1170X03S120
OAL Overall length
118.2 mm
PL Point length
2.2 mm