DSAS1160X05S120
DSAS1160X05S120
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
CXSC Coolant exit style code
1 - With Coolant exit, axial concentric
DC Cutting diameter minimum
11.6 mm
Delivery state valid from
1/1/2023
DIN
ZYL01200115
FamilyProducts
DSAS1160X05S120
LCF Length chip flute
86.2 mm
LF Functional length
140 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03-DIN
ZYL01200115
LPR Protruding length
88.2 mm
LS Shank length
56 mm
LU Usable length
60.2 mm
Name Identifying order number
DSAS1160X05S120
OAL Overall length
142.2 mm
PL Point length
2.2 mm