DC175-03-12.303A1-WJ30RZ
DC175-03-12.303A1-WJ30RZ
Walter
Характеристики
BMC Body material code
H - Solid carbide
CCONMS Connection count machine side
2
CNSC Coolant entry style code
1 - With Coolant entry, axial concentric
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
3 - With Coolant exit, axial and radial
DC Cutting diameter minimum
12.303 mm
DIN
ZYL01400115
FamilyProducts
Solid carbide twist drill DC175
FHA Flute helix angle
30 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GRDMFG Grade manufacturers designation
WJ30RZ
ISYC Subclass
302-01 - Twist Drill
LCF Length chip flute
60 mm
LDRED Neck length
43 mm
LF Functional length
104.761 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
1 Metric with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
14 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL01400115
LPR Protruding length
62 mm
LS Shank length
45 mm
LU Usable length
43 mm
Materials
P,M,N,S,O
Name Identifying order number
DC175-03-12.303A1-WJ30RZ
NOF Flute count
2
OAL Overall length
107 mm
PL Point length
2.239 mm