DC160-03-10.200F0-WJ30ET
DC160-03-10.200F0-WJ30ET
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter minimum
10.2 mm
DIN
ZYL01201305
FamilyProducts
Solid carbide twist drills DC160
LCF Length chip flute
55 mm
LDRED Neck length
40 mm
LF Functional length
100.144 mm
LOC-03 CCFMS Form
13
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03-DIN
ZYL01201305
LPR Protruding length
56.996 mm
LS Shank length
45 mm
LU Usable length
40 mm
Materials
P,K,N,S,H,O
Name Identifying order number
DC160-03-10.200F0-WJ30ET
OAL Overall length
102 mm
PL Point length
1.856 mm