DC160-03-10.100F0-WJ30ET
DC160-03-10.100F0-WJ30ET
Walter
Характеристики
BMC Body material code
H - Solid carbide
CCONMS Connection count machine side
2
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
TiSiAlCrN/AlTiN
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter minimum
10.1 mm
DIN
ZYL01201305
FamilyProducts
Solid carbide twist drills DC160
FHA Flute helix angle
30 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
GRDMFG Grade manufacturers designation
WJ30ET
ISYC Subclass
302-01 - Twist Drill
LCF Length chip flute
55 mm
LDRED Neck length
40 mm
LF Functional length
100.162 mm
LOC-03 CCFMS Form
13
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL01201305
LPR Protruding length
56.998 mm
LS Shank length
45 mm
LU Usable length
40 mm
Materials
P,K,N,S,H,O
Name Identifying order number
DC160-03-10.100F0-WJ30ET
NOF Flute count
2
OAL Overall length
102 mm
PL Point length
1.838 mm