C5-DCLNL-35060-16JETI2
C5-DCLNL-35060-16JETI2
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
15.875 mm
C1A Insert thickness Pos. A
6.35 mm
D1A Corner radius Pos. A
1.6 mm
DMIN Minimum bore diameter
120 mm
FamilyProducts
C5-DCLNL-35060-16JETI2
GAMF Rake angle radial
-6.53 Degree
GAMO Rake angle orthogonal
-6 Degree
GAMP Rake angle axial
-5.45 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
ID Technical product number
Interface codes
LAMS Inclination angle
-6 Degree
LF Functional length
60 mm
LH Head length
40 mm