C4-SWLCL-22110-08
C4-SWLCL-22110-08
Walter
CNSC Coolant entry style code
3 - With Coolant entry, axial concentric and radial
COMPC Company code
W - Walter
CXSC Coolant exit style code
1 - With Coolant exit, axial concentric
DMIN Minimum bore diameter
40 mm
EPSR Insert included angle
80 Degree
FamilyProducts
Boring bar – Screw clamping C...-SWLC
GAMO Rake angle orthogonal
0 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
HF Functional height
0 mm
ID Technical product number
Interface codes
KAPR Tool cutting edge angle
95 Degree
LAMS Inclination angle
-9.5 Degree
LF Functional length
110 mm
LOC-03 CCFMS Form
01
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
CCS Coromant Capto System SANDVIK
LOC-03 CCUMS Unit base
9 non-dimensional size with coolant
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
40 mm