C2XLALD0250N075
C2XLALD0250N075
Mitsubishi Materials
Характеристики
APMX Depth of cut maximum
3.75 mm
BMC Body material code
H - Solid carbide
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COMPC Company code
MI - Mitsubishi Materials
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
DC Cutting diameter
2.5 mm
DIN
ZYL00400105
DN Neck diameter
2.4 mm
FamilyProducts
Carbide End mill, Medium cut length, 2 flute, For aluminum alloy
FHA Flute helix angle
45 Degree
FHH Flute helix hand
R - Hand of helix right
ISYC Subclass
303-02 - Centre cutting end mill
LF Functional length
45 mm
LH Head length
3.8 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
01
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
LOC-03 DCONMS Diameter
4 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Connection tolerance class coded
LOC-03 ISO
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL00400105
LPR Protruding length
27 mm
LS Shank length
34.5 mm
LU Usable length
7.5 mm
Name Identifying order number
C2XLALD0250N075
OAL Overall length
45 mm