C20SSDUCL11T325
C20SSDUCL11T325
Sumitomo
Артикул: C20SSDUCL11T325
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
9.525 mm
C1A Insert thickness Pos. A
3.97 mm
CEATC Tool cutting edge angle type code
E - Front lead angle
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
DIN CSW1
DC11T3083N
DMIN Minimum bore diameter
25 mm
END KAPP End chamfer
1
EPSR Insert included angle
55 Degree
FamilyProducts
C20SSDUCL11T325
HAND Cutting direction
L - Left
HF Functional height
9 mm
KAPR Tool cutting edge angle
93 Degree
L Cutting edge length
11.6 mm
LAMS Inclination angle
-6 Degree
LF Functional length
250 mm
LH Head length
26 mm
LOC-03 B Shank width
19 mm
LOC-03 CCFMS Connection code form
22
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
0200
LOC-03 DCONMS Diameter
20 mm
LOC-03 H Shank height
18 mm