C20-16SDUCL07-180-C
C20-16SDUCL07-180-C
DIN CSW1
DC0702993N
DMIN Minimum bore diameter
20 mm
GAMF Rake angle radial
5 Degree
GAMP Rake angle axial
3 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
ID Technical product number
Interface codes
KAPR Tool cutting edge angle
93 Degree
LF Functional length
180 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
16 mm
LOC-03 H Shank height
15 mm