C16RSVQBR110320
C16RSVQBR110320
Sumitomo
Артикул: C16RSVQBR110320
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
6.35 mm
BLDA Tool style code Position A
3
C1A Insert thickness Pos. A
3.175 mm
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
0 - Without data chip
Delivery state
KA - Unknown
DIN CSW1
VB1103083N
DMIN Minimum bore diameter
20 mm
END KAPP End chamfer
1
EPSR Insert included angle
35 Degree
FamilyProducts
C16RSVQBR110320
GAMO Rake angle orthogonal
-4.5 Degree
HF Functional height
7.5 mm
KAPR Tool cutting edge angle
107.5 Degree
L Cutting edge length
11.1 mm
LAMS Inclination angle
-4 Degree
LF Functional length
200 mm
LH Head length
20 mm
LOC-03 CCFMS Form
22
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
0160
LOC-03 DCONMS Diameter
16 mm
LOC-03 H Shank height
15 mm