C16-12SDQCR07-140-C
C16-12SDQCR07-140-C
DIN CSW1
DC0702993L
DMIN Minimum bore diameter
16 mm
GAMF Rake angle radial
8 Degree
GAMP Rake angle axial
0 Degree
KAPR Tool cutting edge angle
107.5 Degree
LF Functional length
140 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm