C12RSSKPR090316
C12RSSKPR090316
Sumitomo
Артикул: C12RSSKPR090316
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
9.525 mm
BLDA Tool style code Position A
2
C1A Insert thickness Pos. A
3.175 mm
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
0 - Without data chip
Delivery state
KA - Unknown
DIN CSW1
SP0903083N
DMIN Minimum bore diameter
16 mm
EPSR Insert included angle
90 Degree
FamilyProducts
C12RSSKPR090316
HAND Cutting direction
R - Right
HF Functional height
5.5 mm
KAPR Tool cutting edge angle
75 Degree
L Cutting edge length
9.525 mm
LAMS Inclination angle
0 Degree
LF Functional length
200 mm
LH Head length
18 mm
LOC-03 B Shank width
11.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
22
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
0120
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm