C12MSCLCR0614
C12MSCLCR0614
Sumitomo
Артикул: C12MSCLCR0614
A2A Clearance angle major Pos. A
7 Degree
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
6.35 mm
C1A Insert thickness Pos. A
2.38 mm
CEATC Tool cutting edge angle type code
B - Side and front lead angle
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
DIN CSW1
CC0602083N
DMIN Minimum bore diameter
14 mm
FamilyProducts
C12MSCLCR0614
GAMO Rake angle orthogonal
-10 Degree
HAND Cutting direction
R - Right
HF Functional height
5.5 mm
L Cutting edge length
6.4 mm
LAMS Inclination angle
0 Degree
LF Functional length
150 mm
LH Head length
18 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
12 mm
LOC-03 H Shank height
11 mm