C10MSDQCR070213
C10MSDQCR070213
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
6.35 mm
C1A Insert thickness Pos. A
2.38 mm
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
0 - Without data chip
Delivery state
KA - Unknown
DMIN Minimum bore diameter
13 mm
FamilyProducts
C10MSDQCR070213
HAND Cutting direction
R - Right
HF Functional height
4.5 mm
ID Technical product number
243131
KAPR Tool cutting edge angle
107.5 Degree
L Cutting edge length
7.7 mm
LF Functional length
150 mm
LH Head length
20 mm
LOC-03 B Shank width
9.5 mm
LOC-03 CCFMS Form
22
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
LOC-03 DCONMS Diameter
10 mm
LOC-03 H Shank height
9 mm