C10-08STUPL08-090-C
C10-08STUPL08-090-C
DIN CSW1
TP0802993N
DMIN Minimum bore diameter
10 mm
GAMF Rake angle radial
10 Degree
GAMP Rake angle axial
5 Degree
HAND Cutting direction
L - Left
ID Technical product number
Interface codes
KAPR Tool cutting edge angle
93 Degree
LF Functional length
90 mm
LOC-03 DCONMS Diameter
8 mm
LOC-03 H Shank height
7 mm