C0911400.0423
C0911400.0423
Emuge
Артикул: C0911400.0423
CNSC Coolant entry style code
0 - Without coolant entry
COATN Coating / Покрытие
TIN
COMPC Company code
E - Emuge
CXSC Coolant exit style code
0 - Without coolant exit
Delivery state valid from
10/1/2022
DIN
ZYL01602105
DRVS Drive size
12 mm
FamilyProducts
Cold forming tap
FHH Flute helix hand
N - Hand of helix neutral
GRDPRIO Standard designation of the grade main application
HSS-E
HAND Cutting direction
R - Right
Interface codes
J6 /
ISYC Subclass
301-03 - Thread forming tap with offset shank
LOC-03 CCFMS Connection code form
21
LOC-03 CCSMS Connection code style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Connection code type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Connection code unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Connection size code
0160
LOC-03 DCONMS Diameter
16 mm
LOC-03 TCDCONCDMS Connection tolerance class coded
LOC-03-Connection-codes
J6 / J61 - connection code machine end
LOC-03-DIN
ZYL01602105
Name Identifying order number
C0911400.0423
OAL Overall length
140 mm
PLG Plug style
C - Kappa r 15°
STDNO Standard
DIN 2174
TCDCONMS ISO-tolerance class shank diameter
h9
TCTR Thread tolerance class
6HX
TD Thread diameter
20 mm
THFT Thread form type
M
THOD Thread designation
M20x2-6HX
TP Thread pitch
2 mm