C20SSCLCR09
C20SSCLCR09
Sumitomo
Артикул: C20SSCLCR09
B3A Inscribed circle diameter Pos. A
9.525 mm
C1A Insert thickness Pos. A
3.97 mm
CEATC Tool cutting edge angle type code
B - Side and front lead angle
D1A Corner radius Pos. A
0.8 mm
0 - Without data chip
Delivery state
KA - Unknown
DIN CSW1
CC09T3083N
DMIN Minimum bore diameter
25 mm
EPSR Insert included angle
80 Degree
FamilyProducts
C20SSCLCR09
HAND Cutting direction
R - Right
HF Functional height
9 mm
KAPR Tool cutting edge angle
95 Degree
L Cutting edge length
9.7 mm
LF Functional length
250 mm
LH Head length
25 mm
LOC-03 CCFMS Form
22
LOC-03 CCSMS Style
5 Shaft in machine direction or hole in workpiece direction
LOC-03 CCTMS Type
ZYL cylindrical shank
LOC-03 CCUMS Unit base
0 Metric
LOC-03 CZCMS Size code
0200
LOC-03 DCONMS Diameter
20 mm
LOC-03 H Shank height
18 mm